Kojení pro zdraví

17.11.2023

Kojení je významným dílkem skládačky v budování pevného zdraví dítěte už od narození. To, že je kojení velmi důležité pro zdraví miminka, dnes již většina lidí ví. Skutečnost, že kojení navíc významně přispívá i ke zdraví ženy, maminky, však zůstává stále dost v pozadí a opomíjený. 

Kojení je biologická norma; je přirozené a normální kojit. Příroda to vymyslela tak, aby dítě bylo kojené podle svých potřeb. Obecně se ve společnosti mluví o tom, jaké má kojení zdravotní benefity - avšak kdybychom se nad tím zamysleli opravdu do hloubky, pokud je přirozené a normální kojit, je možné mluvit spíše o rizicích nekojení, než o benefitech kojení. Pro snadné pochopení zde také zmiňuji ty benefity, i když to sama vnímám tak, jak popisuji výše.

Zdravotní benefity kojení pro dítě:

 • nižší riziko infekcí obecně (hl. záněty středouší, gastroenteritidy, záněty dolních cest dýchacích)
 • nižší výskyt alergií
 • nižší výskyt SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence z nejasné příčiny)
 • podpora správného vývoje obličejových svalů - díky tomu lepší předpoklady pro správný vývoj zubů, lepší základ pro kousání, pití a rozvoj řeči
 • v pozdějším věku - nižší riziko nadváhy a obezity, diabetu 1. typu (cukrovky), hypertenze (vysokého krevního tlaku), zvýšené hladiny cholesterolu
 • lepší úspěšnost v testech inteligence (vyšší IQ)
 • pozitivní vliv na psychické zdraví dítěte

Zdravotní benefity kojení pro matku:

 • kojení časně po porodu zvyšuje hladinu oxytocinu - díky tomu dochází ke snížení poporodní ztráty krve, k rychlejšímu zavinování dělohy
 • celkový pozitivní vliv na psychiku vlivem oxytocinu
 • laktační amenorea = nedochází k ovulaci a menstruaci, tedy ke ztrátám krve a časnému dalšímu těhotenství
 • rychlejší a jednodušší dosažení své hmotnosti před těhotenstvím
 • významně nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění (ischemické choroby srdeční = infarktu, cévní mozkové příhody = mrtvice) a úmrtí na ně
 • nižší riziko rakoviny prsu a vaječníků
 • nižší riziko rozvoje diabetu 2. typu (cukrovky)
 • nižší výskyt osteoporózy ve vyšším věku
 • nižší výskyt revmatoidní artritidy

Kojení má zkrátka velký zdravotní význam pro miminko i pro kojící maminku. Pokud jste si přečetli všechny benefity kojení pro kojící ženu, jistě uznáte, že vliv na její zdraví není vůbec zanedbatelný. Myslím, že jde o skutečnost, o které by se mělo více mluvit. Motivace kojit se totiž odvíjí od mnoha faktorů. Pokud by byly ženy dobře informované i o významu kojení pro ně samotné, věřím tomu, že motivace "kojím i pro své zdraví", by mohla být významným přínosem, co se týká četnosti kojení dětí starších 6 měsíců (1 roku, 2 let...).

S délkou kojení zdravotní benefity pro kojící ženu rostou. Čím déle žena kojí, tím lépe pro její zdraví. Takže ženy, nezapomínejte, děláte to i pro sebe!

MÝTUS: "Kojení ženu vyčerpává."

Kojení je děj, který je energeticky náročný. Kojící maminka by měla adekvátně navýšit kalorický příjem, jíst výživnou a hodnotnou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Také by měla přiměřeně navýšit příjem tekutin, dle svých individuálních potřeb. Pokud si není žena jistá, zda přijímá ve stravě všeho dostatek, je vhodné doplňovat vitamíny a minerály pomocí kvalitních výživových doplňků. 

Při splnění těchto zvýšených výživových nároků kojení samo o sobě ženu nevyčerpává. Vyčerpávající je z dlouhodobého hlediska především každodenní, celodenní a celonoční péče o malé dítě. Probdělé noci. Nedostatek času pro sebe. Nedostatek podpory. A tak dále...


Zdroje:

 1. WHO - kojení: https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_1 
 2. VICTORA, Cesar G., et al. Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect. The Lancet, 2016, 387.10017: 475-490.
 3. TSCHIDERER, Lena, et al. Breastfeeding Is Associated With a Reduced Maternal Cardiovascular Risk: Systematic Review and Meta‐Analysis Involving Data From 8 Studies and 1 192 700 Parous Women. Journal of the American Heart Association, 2022, e022746.
 4. PINHO‐GOMES, Ana‐Catarina, et al. Association of lactation with maternal risk of type 2 diabetes: A systematic review and meta‐analysis of observational studies. Diabetes, Obesity and Metabolism, 2021.
 5. Základní kurz laktačního poradenství (2022, MAMILA o.z.)
 6. Pokračovací kurz laktačního poradenství (2023, MAMILA o.z.)