Co miminko (ne)potřebuje pro správný vývoj

14.06.2024

Sortiment různých pomůcek a vychytávek pro děti je opravdu široký. Bohužel ale označení "pro děti" ve spoustě případů neznamená, že je to bezpečné a/nebo vhodné pro správný psychomotorický vývoj vašeho dítěte. Zde najdete přehled, co je z mého odborného pohledu vhodné, co méně, a za co je lepší ušetřit. 

Všechny tyto pomůcky hodnotím především z pohledu vhodnosti pomůcek pro zdravé děti, které nemají nějaké speciální potřeby či omezení.

Co je fajn pořídit: 

🙂 Šátek, ergonomické nosítko

Nošení dětí je v dnešní době ve velké oblibě a může přinášet spoustu pozitivního jak dítěti, tak rodičům. Samozřejmě (jako vše) mají i tyto pomůcky svá rizika, a je třeba je využívat rozumně. Jsou to pomůcky, které mohu opravdu velmi doporučit - mohou vám výrazně ulehčit každodenní péči o ty nejmenší. 

Jak to dělat správně?

  • kupujte pouze kvalitní nosící pomůcky od prověřených výrobců, nosítko musí být ERGONOMICKÉ (nejen na cedulce, ale i funkcí)
  • nechte si poradit se správným nastavením nosících pomůcek odborníkem
  • miminko musí být uložené správně
  • pomůcky je vhodné používat jen na omezenou dobu, nemělo by v nich miminko trávit většinu dne
  • polohu v šátku / nosítku je potřeba dostatečně kompenzovat pobytem na pevné podložce

🙂 Pěnová podložka, puzzle 

Jedna z "must-have" věcí dle mého názoru. Omyvatelná dostatečně tvrdá podložka, která nestudí, a kterou děti využijí roky. Nejprve na trénink polohy na bříšku, později na hraní všeho druhu. 

🙂 Mojžišův koš, kolébka

Pro novorozence a nejmenší kojence lze využít na spaní, jako variantu přiražené postýlky k posteli rodičů. Lze využít i místo používání ne tak vhodného lehátka – vzít s sebou např. při vaření v kuchyni, když si dáváte sprchu atd., miminko v koši může být na bříšku a koukat na vás. 

🙂 Rostoucí jídelní židlička 

Z pohledu psychomotorického vývoje a vhodné polohy a bezpečnosti při jídle je to ta nejlepší možnost židličky (nejen) pro malé děti. Lze během vývoje dítěte postupně přenastavovat dle růstu a aktuálních potřeb. Dobře se upravuje výška sedu a opěrka nohou, což je pro správný sed při jídle důležité - funkčně i z důvodu bezpečnosti. Její využití je navíc na mnoho let a dnes už se dají sehnat rostoucí židličky za příznivou cenu. 

🙂 Koloodrážedlo

Dle fyzioterapeutů je nejvhodnějším prvním "dopravním prostředkem" pro dítě právě jednostopé koloodrážedlo. Nevýhodou pro některé rodiče může být fakt, že standardně jej zvládne využívat až relativně starší dítě, průměrně kolem 2 let věku. Výhodou je eliminace rizik, která může přinášet používání klasických odrážedel - motorek/tříkolek - se širokým sedem (viz níže).

🙂 Montessori houpačka

Nejen způsob zábavy a aktivit, ale také podpora psychomotorického vývoje, posilování svalů atd. Není to žádné "must-have", je to také pomůcka dražší, ale zase je využitelná na spoustu způsobů a na dlouhou dobu. Lze využít jako houpačku, přelézačku, podlézačku, pultík, přikoupit k ní klouzačku...


Za co ušetřit a proč: 

😠 Polštářky na pasení koníků pod hrudník

Marketing firem = pomůcka, která pomáhá posilovat svaly miminka. Realita = tyto polštářky vývoj znekvalitňují, miminko má horší oporu o horní končetiny, což se velmi jednoduše může projevit (a vysoce pravděpodobně projeví) v dalším vývoji.

Pozn.: Pro trénink pasení koníků je opravdu potřeba stabilní a pevná podložka! Lze využít pěnovou podložku/puzzle, jógamatku, karimatku apod.

😠 Pohovka pro nesedící děti 

Jde o formu předčasného posazování, které není pro psychomotorický vývoj vůbec vhodné.

😠 Chodítko

Pro zdravé dítě, bez určitého specifického problému (např. neurologické postižení), není žádné chodítko pro správný psychomotorický vývoj vhodnou pomůckou. Ani pasivní, ani aktivní ("tlačítko"). To radši investujte peníze do něčeho smysluplnějšího, jako jsou capáčky nebo vhodné botičky pro již chodící děťátko.  

😠 Neergonomické nosítko, nošení zády k rodiči, "visítko"

Neergonomické nosítko = nosítko, ve kterém se těžko nastavuje správná poloha děťátka, a to tedy nemá dobrou podporu. Často bývá také tvrdé. Není to vhodná pomůcka na nošení. Ještě méně vhodné je však nošení dítěte zády k rodiči - vždy, když vidím takto nošené děťátko, jak kouká ven a vlastně tam visí, je mi úzko. Přijde mi, že to každého musí praštit do očí, že tento způsob nošení není vhodný, ale bohužel - není tomu tak. Při nošení zády k rodiči nemůže mít děťátko správnou polohu těla - visí za rozkrok, nožky mu visí volně dolů, páteř není zakulacená, přetěžuje se... Takže za mě - než nosit takto, lepší je nenosit vůbec!

😠 Houpačka/skákadlo/visítko do dveří 

Nevhodná pomůcka ze dvou prostých důvodů - narušení PMV a nebezpečí

😠 Baby-ring (kruh kolem krku)

Myslím, že většinu lidí napadne na první pohled, že to není vhodná pomůcka. Nejen, že není vhodná, ale hlavně není bezpečná, při používání hrozí velké riziko převrácení a topení. Zkuste si v takové pomůcce představit sami sebe a snad uznáte, že to není vhodné pořizovat. 

🙁 Kyblík na koupání pro nesedící dítě

Negativem je zde zase předčasné posazování a z toho plynoucí riziko negativního ovlivnění dalšího psychomotorického vývoje a držení těla. Navíc cena nebývá nejnižší. Za mě osobně je to nejen zbytečnost, ale i potenciálně škodlivá pomůcka. A pro sedící dítě je to poté velmi omezený prostor, takže ani pro starší dítě bych nedoporučovala pořizovat. 

😐 Lehátko

Samo o sobě škodlivé určitě není, při použití na krátké chvilky a občas neuškodí. Je tu zásadní ten časový faktor, tzn. čím méně, tím lépe. Je to však pomůcka relativně dražší a určitě to není žádné "must-have". Jde se bez něj v pohodě obejít.

😐 Jídelní židlička bez opory nohou

Opora nohou je při jídle velmi důležitá, jak z hlediska bezpečnosti při stolování, tak pro správné zapojení svalů a trávení. Opora má vypadat tak, že má dítě nožky na celých ploskách chodidel a v koleni a kyčli pokrčené do 90°. 

😐 Odrážedlo/dětská motorka se širokým sedátkem

Není vhodná jako první dopravní prostředek v nízkém věku. Může podporovat již probíhající problém ve vývoji, podporuje W sed a X postavení dolních končetin (dochází k odrážení přes vnitřní hrany nohou, přes vnitřní rotaci kyčlí). Při občasném používání nevadí (na návštěvě, v herně, na hřišti), domů to pořizovat nedoporučuji. 


Zdroje:

  1. Kniha "Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem" (M. Kačírková, Z. Rybová)
  2. Částečně i IG profily dětských fyzioterapeutek.  
  3. Osobní názor jako dětské lékařky i maminky.