Výživa kojenců a batolat - potraviny

30.12.2023

Ohledně dětských příkrmů najdete v dnešní době nepřeberné množství informací. Kromě těch aktuálních obecných výživových doporučení je dobré znát i doporučení týkající se výběru potravin - co se týká jejich vhodnosti, věku jejich zavádění i bezpečnosti. Jaké potraviny tedy můžete dávat? A odkdy? Co nedávat a proč? Čtěte dále!

Tímto textem chci ještě o něco rozšířit obecný článek "Výživa kojenců a batolat - základ" a budu se tu v úvodu trochu opakovat. 

Jak již bylo v daném článku zmíněno, většina potravin nemá dané věkové ohraničení a lze je nabízet již od začátků příkrmů - samozřejmě v adekvátní formě vzhledem k věku a schopnostem dítěte. 

Tabulky s přesným postupem, jak zavádět konkrétní potraviny dle měsíců věku dítěte, nejsou vytvořené na základě vědeckých podkladů, v oficiálních doporučeních odborných organizací jako je WHO (Světová zdravotnická organizace), AAP (Americká akademie pediatrů) či ESPGHAN (Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu) žádné takové "návody" nenajdete. Většina těchto přesných návodů vznikla buď se skrytým účelem marketingu, nebo opakuje již dávno překonaná zastaralá doporučení z doby, kdy odborných informací nebyl dostatek. 

Kvalita potravin

Důležité je nejen, co nabízíte, ale také v jaké kvalitě. Ideálně by měly ty nejmenší děti dostávat stravu v co nejvyšší možné kvalitě, především lokální a sezónní potraviny, u kterých je předpoklad nejvyššího obsahu zdraví prospěšných látek a nejvyšší výživové hodnoty. Mluvím však o ideálním světě, a je pochopitelné, že ne vždy je možné všechny tyto parametry zvládnout. 

Existují 3 stupně kvality potravin podle legislativních limitů na jejich složení (vč. kontaminant, pesticidů, těžkých kovů) a na jejich označování: 

 • konvenční/běžná kvalita - běžně dostupné potraviny, nejméně přísné limity
 • bio kvalita - přísnější limity, produkce je v souladu s ekologickým zemědělstvím
 • baby-food kvalita - nejpřísnější kritéria v hodnocení kvality, potraviny určené pro děti ve věku cca 1-3 roky

Co se vyplatí nakupovat bio? Za mě jistě ovoce + zelenina a maso. U těchto druhů potravin je rozdíl v kvalitě nejvíce znatelný. Pokud máte možnost, s výhodou je samozřejmě bio / baby-food kvalita i u ostatních potravin. 

Pozn.: Pozor si dejte na označení "dětské", "pro děti" apod. Tato pojmenování nejsou nijak legislativně upevněna a definována, takže se jednotlivé výrobky ze stejné kategorie s tímto názvem mohou mezi sebou kvalitou dosti lišit. A někdy dokonce můžete zjistit, že výrobek s takovýmto označením je složením méně vhodný pro děti, než výrobky, které nic takto speciálního neuvádějí... Tyto názvy mohou být využívány jako dobrý marketingový tah, proto u takto označených potravin doporučuji pečlivě číst etikety.    

Výběr potravin

Jak již bylo zmíněno, je jen malé množství potravin, které mají věkové omezení. Věková omezení vznikají kvůli nevhodnosti potravin z důvodu možného negativního vlivu na zdraví z různých příčin. Může to být riziko nadměrného zatížení (až potenciálního poškození) nezralého trávicího či vylučovacího systému, obsah potenciálně zdraví škodlivých látek či (ne)bezpečnost dané potraviny z důvodu rizika dušení. 

Téměř žádnou potravinu nelze striktně označit za naprosto zapovězenou, je to jako se vším - ze všeho nejvíce záleží na množství!


S čím byste měli počkat a proč? 

🧂 Sůl > 1 rok

Do 1 roku věku je vhodné množství přidané soli významně redukovat, obecné doporučení je nedosolovat jídlo vůbec. Pokud však dítě dostává stravu připravovanou z jednotlivých surovin a běžnou a častou součástí jeho jídelníčku nejsou průmyslově zpracované potraviny či polotovary, nemusíte se bát např. osolit vodu na těstoviny atd. Prostě s rozumem!

Pozn.: S obsahem přidané soli si opět dejte pozor na potraviny s označením "dětské" či "pro děti" - sušenky, krekry, pečivo, uzeniny apod. Jak jsem již psala, označení není legislativně zakotveno a proto negarantuje skvělé složení, někdy je to s obsahem soli a/či různých přidaných látek všelijak. Vyplatí se tedy podrobně číst etikety. 

🍭 Cukr > (1)-2 roky

Do 1 roku věku by dítě ideálně nemělo dostávat žádný přidaný cukr, minimálně do 2 let věku je vhodné množství přidaného cukru omezit na minimum. Cukr v přirozené podobě (ovoce, mléčné výrobky atd.) je v rozumném množství v pořádku a běžnou součástí zdravého jídelníčku. Cukr v nadměrném množství není zdravý pro nikoho, na cukru velmi jednoduše vzniká závislost a jeho konzumace významně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a různých civilizačních onemocnění.  

Pozn.: Osobně u cukru u dětí zastávám přístupy "nenabízím, ale ani přísně nezakazuji" a "jdu příkladem". Vzhledem k praktikování respektující výchovy jsme doma od začátků příkrmů přemýšleli tak, abychom sami jedli převážně to, co bychom dceři byli ochotni nabídnout, kdyby o to projevila zájem. Takže do věku 2 let ochutnala v občasném a regulovaném množství všechno možné, ale my sami to s cukrem nepřeháníme a takové ty "klasické dětské sladkosti" (bonbony, lízátka, nekvalitní čokoláda apod.) nejíme, takže nebylo co zakazovat.  

🍯 Med > 1 rok

Do 1 roku věku nepodávat. Zde je ten zdravotní důvod potenciálně velmi závažný. Med může obsahovat spory bakterií Clostridium difficile, se kterými si nezralý organismus kojence neumí poradit, a tak hrozí potenciálně až velmi závažná nemoc - tzv. "kojenecký botulismus". Ve střevech dítěte produkují bakterie toxickou látku zvanou botulotoxin a ten může kojence velmi potrápit. 

Med je navíc velmi podobné sladidlo, jako cukr. Jeho zdravotní benefity v malém množství jsou zanedbatelné. A stejně jako konzumace cukru, i konzumace medu přispívá k tvorbě zubního kazu

⬜ Tvaroh (> 1 rok)

Pro vysoký obsah bílkovin se většinou doporučuje až od 1 roku věku. Nadměrné množství bílkovin totiž u kojenců zatěžuje ledviny. Je zde opět potřeba brát tu informaci racionálně - pokud vaše dítě obecně přijímá málo bílkovin z lepších zdrojů (maso, luštěniny apod.), může tvarohem bílkoviny doplnit. Opět jde především o množství, např. lžíci tvarohu v pomazánce lze bezpečně dát již dříve, než v roce věku.

🐧 Nízkotučné potraviny > (2-)3 roky

Ty jsou pro kojence a batolata nevhodné, jelikož takto malé děti naopak potřebují relativně vyšší příjem energie z tuků. Proto by děti minimálně do věku 2-3 let neměly dostávat nízkotučné mléčné výrobky.

🍄 Lesní houby

Pro možný obsah těžkých kovů a horší stravitelnost je vhodné s nimi počkat dle různých doporučení až do 1-3 let věku. Žampiony či hlívu ústřičnou však nabízet můžete, a to od začátků příkrmů. 

🍫 Kakao, čokoláda

Pro obsah stimulační látky theobrominu se doporučuje až od 1 roku věku. Do pečení je možné kakao do té doby nahradit karobem. Nad 1 rok věku osobně doporučuji spíše kousek kvalitní vysokoprocentní čokolády, než jakékoliv kakaové či čokoládové "výrobky pro děti". 

🥛 Kravské mléko

Velmi kontroverzní potravina, setkáte se s velkým rozptylem, kdy je bezpečné nabízet. Z odborných zdrojů vč. WHO je dnes platná informace, že jako nápoj lze kravské mléko bezpečně nabízet od 1 roku věku. V tepelně upravené formě (do vaření, pečení, do kaše) a v přiměřeném množství lze však kravské mléko nabízet již v kojeneckém věku, dle různých zdrojů od 8-10 měsíců života. 

🌰 Celé ořechy cca > 3

Zde nejde o nevhodnost potraviny jako takové, ale o bezpečné podávání. Důvodem je vysoké riziko dušení. Po posouzení individuálních schopností můžete zkoušet nabízet celé ořechy již od doby, kdy má vaše dítě prořezané všechny stoličky a umí zdatně kousat. Více než jindy je zde potřeba dohled dospělé osoby znalé první pomoci u dětí. Začít můžete s měkčími ořechy, jako jsou např. kešu. 

Ořechy v bezpečné formě je možné a z důvodu prevence vzniku potravinové alergie přímo vhodné postupně a opakovaně nabízet již od začátků příkrmů, tedy v klidu od cca 6 měsíců věku. Můžete je podávat buď čerstvě rozmixované najemno nebo ve formě kvalitních ořechových másel (do pečení či vaření, do kaše, do jogurtu, do smoothie, na lívance apod.). 

🍇 Celé kulaté ovoce / zelenina cca > 3

Opět, jde pouze o bezpečnost podávání, ne o nevhodnost potraviny jako takové. Z ovoce jde především o bobulovité ovoce (borůvky, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt) a hroznové víno, ze zeleniny hlavně cherry rajčata. Více o bezpečném nabízení konkrétních potravin dle věku a psychomotorické zralosti se dozvíte v článku "Výživa kojenců a batolat - bezpečnost" (článek připravuji). 

☕ Káva/kofeinové nápoje a alkohol

Komentář snad není třeba a tolerovatelné množství u kojenců a batolat je přesně 0 😉Co všechno můžete nabízet od začátků příkrmů? 

Na závěr nabízím seznam potravin, které jsou bohužel často stále staršími generacemi včetně odborníků předávané rodičům jako nevhodné minimálně do 1 roku věku i déle. Dle současných odborných zdrojů k tomu však není důvod. V přiměřeném množství je možné i vhodné je nabízet již od začátků příkrmů, tj. většinou od 6 měsíců věku. 

Při znalosti velmi důležitého faktu "kojenec by měl do 12 měsíců věku ochutnat co nejvíce potravin, které se běžně v rodině konzumují" (prevence pozdějšího vzniku alergií, prevence pozdější vybíravosti v jídle atd.) mi přijde velká škoda ochudit dítě do 12 měsíců nebo dokonce i staršího věku o tyto často stále bezdůvodně obávané potraviny.

 • 9 nejčastějších potravinových alergenů (arašídy, vejce, pšenice, sója, bílkovina kravského mléka, ořechy, sezam, ryby, mořští korýši)
 • citrusy
 • jahody
 • celer
 • játra
 • tropické ovoce 
 • koření v přiměřeném množství
 • česnek, cibule


🥜 🥚 🍞 🥛 🌰 🐟 🦐 🍋 🍓 🥝 🍍 🥭 🧄 🧅  Zdroje:

 1. Skripta 1000 dní: https://www.1000dni.cz/wp-content/uploads/2014/11/1000_dni_skripta_fin-1.pdf 
 2. WHO - příkrmy: https://www.who.int/health-topics/complementary-feeding#tab=tab_1 
 3. WHO - výživa kojenců a malých dětí: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding 
 4. Solid Starts: www.solidstarts.com, www.instagram.com/solidstarts 
 5. Doporučení MZ ČR, 2012: https://www.mzcr.cz/Odbornik/dokumenty/doporuceni-k-zavadeni-komplementarni-vyzivyprikrmu-u-kojencu_7542_1154_3.html 
 6. Online kurz Post-Graduate Program in Pediatric Nutrition (2020, Boston University School of Medicine)
 7. Online kurz "Jak se miminko učí jíst" (2022, MAMILA o.z.)